شیوه یاب

شیوه صحیح تند خوانی

دسته بندی : علم و دانش     تاریخ : ۲ آبان ۱۳۹۵     بازدید : 126

مهم نیست قصد خواندن یک کتاب فلسفی را داشته باشید یا یک روزنامه صبحگاهی ، در هرصورت خواندن می تواند خسته کننده باشد. می توانید با تندخوانی خیلی سریع تر کار خواندن یک متن را تمام کنید. البته سریع خواندن منجر به کمتر فهمیدن یک متن میشود ولی با تمرین مکرر میتوانید میزان درک خود را هنگام تندخوانی بالاتر ببرید. در ادامه مطلب نکاتی را برای تندخوانی ذکر کرده ایم .

فقط با چشمانتان بخوانید : تقریبا هرکسی هنگام خواند لبهایش را تکان میدهد یا متن را با صدای آرام زمزمه میکند این کار ممکن است باعث درک بیشتر از مطلب شود ولی سرعت خواندن را پایین می آورد. در ادامه چند راه برای از بین بردن این عادت آمده است.

هنگام خواندن آدامس بجوید یا یک ملودی را زمزمه کنید این کار عضلاتی که مربوط به عادت خواندن متن میشوند را مشغول نگه میدارد.

-اگر هنگام خواندن لب هایتان را تکان میدهید میتوانید انگشتتان را میان لب هایتان بگذارید.

خطهایی که قبلا خوانده اید را بپوشانید : هنگام خواندن معمولا چشم به سمت خطهای قبلی منحرف میشود اکثر مواقع این حرکات کوچک مانع درک مطلب میشوند. میتوانید از یک کاغذ سفید برای پوشاندن خطوطی که خوانده اید استفاده کنید. بعد از مدتی تمرین زمانی که چشمانتان به تمرکز روی خطوط عادت کردند میتوانید استفاده از کاغذ را کنار بگذارید .

به عقب برگشتن زیاد هنگام خواندن در مواقعی که متن را متوجه نمیشوید میتواند به این معنی باشد که باید سرعت خواندن را کاهش دهید.

حواستان به حرکت چشمانتان باشد : هنگام خواندن چشمانتان ممکن است به درستی حرکت نکنند روی یک کلمه بمانند یا چند کلمه را رد کنند اگر یاد بگیرید در هر خط چشمانتان را کمتر تکان دهید و کلمات را به ترتیب دنبال کنید یادگیریتان افزایش خواهد یافت. تحقیقات نشان میدهد شما میتوانید ۸ حرف قبلی و ۴ حرف بعدی در خطی که میخوانید را ببینید. این رقم در مجموع به سختی یک یا دو کلمه را تشکیل میدهد. شما بین ۹ تا ۱۵ حرف قبلی را میتونید تاحدودی ببینید اما نمیتوانید آنها را به شکل یک کلمه درک کنید.

سعی کنید چشمانتان هنگام خواندن کمتر حرکت کند : مغز شما به طور معمول اساس اینکه کلمه بعدی چقدر طولانی یا اشناست تصمیم میگیرد چشمان شما کجا بروند . اگر تمرین کنید که چشمانتان را به مکان مشخصی از صفحه ببرید میتوانید سریعتر و موثرتر مطالعه کنید برای اینکار تمرین زیر را انجام دهید:

یک کاغذ سفید در بالای خطوط متن بگذارید.

بر روی آن ، در بالای اولین کلمه از خط یک علامت ضربدر بگذارید ؛ یک علامت ضربدر دیگر اینبار ۳ کلمه آنطرف تر روی کاغذ بگذارید برای متون راحت تر ۵ کلمه آنطرف تر .

با رعایت همان فاصله ضربدرهای دیگری به کاغذ اضافه کنید تا زمانی که با آخر خط برسید .

حالا تندخوانی را شروع کنید و فقط به کلمات زیر هر ضربدر نگاه کنید و کاغذ را خط به خط پایین بیاورید.

برنامه های زیادی برا افزایش سرعت خواندن وجود دارند که در آنها باید چشمان خود را سریع از روی متن رد کنید و اینکار را تکرار کنید تا زمانی که مغزتان به سرعت شما عادت کرده و شروع به فهمیدن متن کنید . اما این روش ها زیاد مطالعه شده نیستند و میزان درک شما از متن را بسیار کاهش میدهند و حتی به صفر میرسانند. اما روشی که ما توصیه میکنیم به این شکل است : یک مداد روی متن حرکت دهید با سرعتی که هنگام انجام اینکار از اول تا اخر خط بتوانید بگویید ؛ یک یک هزار ؛

این کار را دو دقیقه روی یک خط تکرار کنید حتی اگر چیزی از آن خط نفهمیدید متمرکز باقی بمانید

یک دقیقه استراحت متید و سپس این کار را به مدت سه دقیقه و روی دوخط انجام دهید.

بهتر است بدانید چه زمانی باید نکته برداری کنید . نکته برداری میتواند برای افزایش درک سطحی از یک متن استفاده شود. میتواند برای مطالعه سطحی یک روزنامه برای موارد جالب و یا دریافت مفاهیم مهم کتاب هنگام آمادگی برای یک امتحان نیز استفاده شود . اما جایگزین مناسبی برای خواندن متن کامل نیست.

هنگامی که میخواهید شروع به خواندن کنید ؛‌ابتدا عناوین و سر فصل ها را یک دور بخوانید تا کلیتی از آنچه میخواهید بخوانید به دست بیاورید.

شروع و پایان هر بخش را بخوانید : کتاب ها معمولا داری مقدمه و خلاصه برای هر فصل هستند برای بقیه متن ها فقط پاراگراف اول و آخر از هر فصل را بخوانید.

میتوانید این کار را سریع انجام بدهید ولی سعی نکنید تند خوانی کنید زیرا به اندازه کافی با تندخوانی در کل متن : در وقت صرفه جویی میکنید ولی روی اول و آخر بخش متمرکز شوید.

دور کلمات و جمله های مهم خط بکشید و یا آنها را های لایت کنید

ایده های اصلی متن که معمولا کلماتی از سرفصل یا عنوان داخل آنها هست

اسم های خاص جملاتی یا کلماتی که کمی بزرگتر از متن اصلی نوشته شده اند و کلماتی که معنی شان را نفهمیده اید.

بررسی تصاویر و دیاگرام ها بدون اینکه به خواندن نیاز داشته باشند اطلاعات زیادی را بازگو میکند. یک یا دو دقیقه زمان صرف بررسی آنها کنید و مطمئن شوید آنها را فهمیده اید.

اگر گیج شدید اولین جمله هر پاراگاف را بخوانید اگر سرنخ موضوع از دستتان خارج شد شروع پاراگراف را بخوانید یکی دو جمله اول زمینه اصلی مطلب را به شما میگویند.

با استفاده از حاشیه نویسی مطالعه کنید. به عقب بروید و یک کلمه ای که دور آن خط کشیده اید را بخوانید . آیا با خواندن آن میتوانید بگویید متن راجع به چه چیزی است ؟ اگر نفهمیدید چند جمله از حوالی آن کلمه را بخوانید تا به یاد آورید آن قسمت از متن درباره چیست. زمانی که این کار را میکنید دور کلمات بیشتری خط بکشید.

میزان پیشرفتتان را با استفاده از تعداد کلماتی که در دقیقه میخوانید اندازه بگیرید.

تعداد کلمات متنی که میخوانید را بشمارید و یا تعداد کلمات یک خط را در تعداد خطوط ضرب کنید تا مجموع کلمات را به دست آورید.

ده دقیقه وقت بگیرید و ببینید چقدر میتوانید بخوانید.

مقداری که خوانده اید را تقسیم بر ۱۰ کنید تا تعداد کلمات بر دقیقه محاسبه شود.

با روزی یک یا دوبار تمرین این حرکات پیشرفت چشم گیری خواهید کرد خیلی از مردم بعد از چند هفته تمرین سرعت خواندن خود را به دو برابر میرسانند.

نکات مهم :

هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه استراحت کنید. اینکار ذهن شمارا متمرکز کرده و باعث کاهش فشار چشم میشود.

در سکوت تمرین کنید .

مطمئن شوید آن قدر سریع نمیخوانید که چیزی از متن متوجه نشوید.

اگر نمیتوانید سرعت خواندنتان را بعد از مدتی تمرین افزایش دهید قدرت بینایتان را بررسی کنید .

زمانی که ذهنتان استراحت کرده و آماده مطالعه است متن های مهم تر را بخوانید. بعضی از مردم صبح ها بهتر میتوانند مطالعه کنند و برخی دیگر عصر ها.

صفحه متن را زیاد دور از چشم نگیرید زیرا اینکار شاید باعث وسیع شدن دید شما روی صفحه شود ولی سرعت خواندنتان را افزایش نمیدهد. پس صفحه به اندازه ای که به راحتی کلمات را میبینید و میفهمید از چشمانتان دور نگه دارید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیوه های مشابه

شیوه جلوگیری از حواس پرتی در هنگام مطالعه

شیوه ثبت اختراع

شیوه خواندن دروس تستی

شیوه صحیح برنامه ریزی درسی

شیوه یاب
کپی رایت © تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شیوه یاب می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب صرفا با ذکر منبع و لینک به آدرس اصلی مجاز است.