شیوه یاب

شیوه از بین بردن بوی بد یخچال

دسته بندی : اشپزی خانه داری     تاریخ : ۱۸ آبان ۱۳۹۵     بازدید : 191

چگونه بوی یخچال را از بین ببریم؟ مطمئنا شما هم با بوی ناخوشایند در یخچال خود مواجه شده اید. زمانی که با اشتها به سراغ یخچال می روید و به قصد مصرف و یا تهیه غذا درب یخچال را باز می کنید ولی نا گها با بوی ناخوشایندی مواجه می شوید که شما را از تصمیم خود برای مصرف مواد غذاییی پشیمان می کند. حتی گاهی کار به جایی می رسد که مواد غذایی این بو را جذب کرده و مصرفشان را با مشکل مواجه می کند. برای از بین بردن این بو در منزل کار سختی پیش رو ندارید. با ما همراه باشید.

اما علت این بو چیست؟ آیا فساد و خرابی یک ماده غذایی مسبب این بو شده است؟ آیا جرم های به وچود آمده در میان درز های دایخل یخچال این مشکل را به وجود می آورند؟ آیا موتور یخچال توانایی به اندازه سرد کردن این یخچال را ندارد؟ آیا واشر یخچال مشکل دارد؟ با هاو کن یو همراه باشید تا تمامی این موارد را بررسی و چک کنیم.
مواد و وسایل مورد نیاز:

جوش شیرین
سرکه
آب
ذغال
قهوه
جو
دو عدد دستمال
مسواک کهنه

مراحل:
۱) یخچال را خاموش کنید و از برق بکشید

قبل از هر چیز ما باید اقدام به تمیز کردن یخچال کنیم. این کار باید به صورت منظم با برنامه زمانی مشخص انجام شود. عدم نظافت یخچال در فواصل بلند مدت به خودی خود علاوه بر اختلال در کار یخچال به بو گرفتن فضای درون یخچال هم منتهی می شود. اما ما در “هاو کن یو” می دانیم تمیز کردن با باز ماندن درب یخچال امکان پذیر نیست پس ناچارا باید آن را خاموش کرد و از برق کشید.

۱
۲) تمامی مواد را از داخل یخچال خارج کنید

تمیز کردن یخچال مدت زیادی به طول نخواهد کشید ولی با این حال شما باید مقداری یخ در یک ظرف بزرگ و در یک مکان مناسب برای مواد غذایی خود مهیا کنید تا هنگام خارج کردن تمام مواد از یخچال آن ها را داخل ان گذاشته و از فساد آنها جلوگیری کنید. به این ترتیب تمام مواد را از یخچال خارج کنید.

۲
۳) مخلوط جوش شیرین و آب گرم درست کنید.

حال باید به سراغ مراحل تمیز کردن یخچال برویم.شما کاربران “هاو کن یو” برای این کار می توانید از یکی از بهترین ترکیبات خانگی که مخلوط جوش شیرین و آب گرم است کمک بگیرید. مقدار نصف پیمانه جوش شیرین را در یک ظرف متوسط آب گرم حل کنید. سپس تایم دهید.

۳
۴) تمامی قفسه ها و متعلقات را خارج کنید و سپس بشویید

حال به سراغ قفسه ها رفته و تمامی آن ها را خارج کنید سپس به سراغ سایر قسمت های داخلی یخچال رفته و تمامی متعلقات و باکس ها را خارج کرده و آن ها را با دقت با محلول تهیه شده بشویید و تمییز کنید. برای تمییز کردن درز های این قسمت ها از یک مسواک کمک بگیرید. سپس به سراغ دیواره ها و قسمت های داخلی یخچال رفته و تماما آن را با یک دستمال تمیز، و سپس خشک کنید. تمییز کردن فضا های بین واشر و دری را فراموش نکنید.

۴
۵) قسمت های زیرین را با دقت تمییز کنید.

حال به سراغ پاین یخچال رفته و آن را با دقت بیشتری تمیز کنید چرا که تمامی مواد از بالا ریخخته و در این ناحیه جمع می شوندو دستمال را به محلول ساخته شده آغشته کرده و سپس همه مکان ها و درز ها را تمییز و خشک کنید.

۵
راه کار های از بین بردن بو

حال با راهکار های زیر این بو بنا به هر دلیلی ایجاد شده است، میتوانید از آن رهایی پیدا کنید. در سایت هاو کن یو ۵ روش را به شما معرفی می کنیم.
۱) استفاده از جوش شیرین

برای رهایی از شر بو، یک بسته جوش شیرین را داخل یک ظرف با دهانه باز ریخته و سپس در درون یخچال قرار دهید و درب را ببندید تا بو از بین برود. شما به صورت معمول هم می توانید با نگهداری یک بسته در باز جوش شیرین داخل یخچال از شر بوی بد یخچال رهایی پیدا کنید.

۶
۲) استفاده از سرکه

سرکه سفید باعث خنثی سازی بسیاری از بو های بد یخچال می شود. شما همانند جوش شیرین می توانید یک بطری درب باز سرکه را برای مدتی داخل یخچال قرار داده و سپس درب را ببندید تا تمامی بو ها از بین بروند و توسط خاصیتی که سرکه دارد این بو های مزاحم جذب شوند. شما همچنین برای تمییز کردن یخچال هم می توانید از مخلوط سرکه سفید و آب به صورت مساوی کمک بگیرید.

۷
۳) استفاده از جو

شما میتوانید از جوی دوسر برای جذب بو کمک بگیرید. این راه حل هم با قدرت دو مرحله قبل توانایی خوبی در جذب بو دارد. یک ظرف را از جو پر کنید و سپس داخل یخچال قرار دهید تا تمامی بو های مزاحم توسط جو جذب شوند. قبل تز در هاو کن یو به خواص درمانی جو پرداخته بودیم.

۱۱
۴) قهوه آسیاب شده

مواد بعدی برای درمان بوی بد یخچال استفاده از قهوه است البته به صورت خورد و ساییده شده. باز هم مطابق قبل مقداری قهوه تازه را داخل یک ظرف ریخته و داخل یخچال قرار دهید. شما برای تاثیر بیشتر می توانید آن را در چند ظرف ریخته و در طبقات مختلف یخچال قرار دهید تا تاثیر جذب بو بسیار بیشتر شود.

۹
۵) استفاده از ذغال

این مورد قدمتی به بزرگی پیدایش یخچال دارد. شما می توانید مقداری ذغال را مشابه روش های قبل در قسمت های مختلف یخچال جاسازی کنید. با این کار و گذشت چند روز شما مطمئنا با چیزی به عنوان بوی یخچال مواجه نخواهید شد چرا که ذغال به همراه سرمای موجود در یخچال کار خود را در این چند روز به خوبی انجام می دهند.

۱۰
نکته ها

استفاده از وانیل داخل یخچال هم می تواند یک گزینه مناسب برای از بین بردن بو و البته خوش بو کردن یخچال باشد.
مواد و جرم های تجمع یافته و سپس فاسر شده در درز های داخل یخچال یکی از مهم ترین عوامل ایجاد بو هستند پس در نظافت مرتب کوشا باشید.
فساد مواد غذایی داخل یخچال تا مدت ها بوی خود را داخل یخچال باقی می گذارند.
قرار دادن مواد غذایی مشخص(سبزی جات، میوه جات و … به صورت جدا ) در بسته ها و باکس های درب بسته مسخص کمک شایانی به از بین بردن بو می کند.
بررسی و چک کردن واشر درب یخچال با یک اسکناس. اسکناس نباید به راحتی در فضای بین واشر و درب حرکت کند.

منبع: wikihow و lifehacker.


یک پاسخ به “شیوه از بین بردن بوی بد یخچال”

  1. […] شیوه از بین بردن بوی بد یخچال باشیوه یاب در آموزش شیوه ا… جوش شیرین سرکه آب ذغال قهوه جو دو عدد دستمال مسواک کهنه. مراحل ۱ یخچال را خاموش کنید و از برق بکشید. […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شیوه های مشابه

شیوه تهیه کراکت مرغ

شیوه تهیه ذرت مکزیکی

شیوه تهیه گرانولا

شیوه تهیه خیار شور

شیوه یاب
کپی رایت © تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شیوه یاب می باشد.
هرگونه کپی برداری از مطالب صرفا با ذکر منبع و لینک به آدرس اصلی مجاز است.